Середа, 24.04.2024, 08:18
Вітаю Вас Гість | RSS

Шилівський ЗЗСО І-ІІІ ст ім. Григорія і Григора Тютюнників

Категорії розділу
Наше опитування
Яке ваше ставлення до дистанційного навчання?
Всього відповідей: 23
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Життя школи

Головна » Статті » Мої статті

Апробація літературно-краєзнавчого маршруту «Григорій та Григір Тютюнники: Стежками життя та творчості».

5 грудня 2016 року виповнилося 85 років від дня народження видатного письменника, лауреата Шевченківської премії Григора Тютюнника, творчість якого по праву вважається найціннішим надбанням української літератури ХХ століття. Урочистості з цієї нагоди були організовані на малій батьківщині славетного новеліста – у селі Шилівка.

У квітні цього року Полтавська обласна організація Національної спілки письменників України за сприяння Асоціації агенств місцевої демократії (ALDA) і Центру культурного менеджменту в рамках програми CHOISE та за підтримки Євросоюзу розпочала роботу над проектом «Літературно-краєзнавчі маршрути “Земляки”», метою якого є як запровадження сучасних форм і методів роботи в музеях та об’єднання громади шляхом розвитку партнерства у сфері культури в цілому, так і модернізація приміщень та оновлення експозицій зокрема.  Учасником проекту став Музей письменників-земляків Тютюнників, що діє при Шилівській ЗОШ І-ІІІ ступенів із 2002 року.

 Півроку тривала робота над створенням літературно-краєзнавчого маршруту «Григорій та Григір Тютюнники: Стежками життя та творчості». Був проведений ремонт приміщення музею та фасаду будівлі колишньої земської школи, спроектована та виготовлена меморіальна дошка, упорядковані могили матерів письменників, висаджена алея братів Тютюнників, випущена друкована та сувенірна продукція, встановлені інформаційні стенди при в’їзді в село і вказівні знаки в його центрі, доповнена експозиція етнографічного музею Шилівської школи.

                                 

                                  

Доктор філологічних наук, професор, викладач ПОІППО, член Національних спілок письменників, журналістів, краєзнавців Олексій Неживий розробив нову експозицію Літературного музею; його ідеї були втілені у життя дизайнером Андрієм Карпенком. 30 листопада до Шилівки завітали координатор проекту – голова Полтавського осередку Національної спілки письменників України Наталія Кірячок та працівники ТРК «Лтава», щоб зняти фільм про Тютюнників та їх рідний край. Відгукнулися люди, які особисто знали письменників та створювали музей: Н.Бойко, З.Вербич, А.Назіпова, О.Сліпець.

Участь у проекті дійсно об’єднала громаду. Земляки Тютюнників вкладали у розвиток маршруту свої знання, сили, кошти.  Оновленням експозицій, написанням маршрутів та буклетів займалися працівники та учні школи. Будівельні роботи виконувала бригада ТОВ «Полюс-буд» (керівник О.Л.Пушко).  Всіляко сприяли та надавали фінансову підтримку Шилівська сільська рада (голова В.І.Сивокінь), ТОВ «Бурат-Агро», Зіньківська районна рада, сектор культури і туризму Зіньківської РДА (завідувач – депутат районної ради Л.А.Кімлик-Яроха).

Апробація маршруту  була приурочена 85-річчю з дня народження Григора Тютюнника. 5 грудня до Шилівки завітали делегації з Києва та Полтави. Вклонитися пам’яті славетного новеліста приїхали заступник голови Національної спілки письменників України Олександр Гордон, поет і близький друг Григора Петро Засенко, Олександр Шугай, науковці, викладачі Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка М.І.Степанеко, В.А.Мелешко, Г.А.Радько, співробітники ПОІППО ім. М.В.Остроградського О.І.Неживий, О.П.Коваленко, В.В.Чирка, доктор філологічних наук, професор Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна В.С.Калашник, журналісти Полтавської ОДТРК «Лтава» та всеукраїнських видань Василь Неїжмак і Алла Волкова, літератори Полтавщини Наталія Кірячок (Трикаш), Лідія Віценя, Олександр Печора, Павло Стороженко, Олександр Пушко, Інна Дідик (Снарська), представники Зіньківської районної ради,  РДА, відділу освіти та РМК, бібліотекарі.

За щирою українською традицією, з хлібом-сіллю гостей зустрічали учні М.Бражник, І.Лещенко та І.Мороз. Вітальну промову виголосила директор школи Н.М.Кащенко.

                     

                                                  

 Екскурсія розпочалася в етнографічному музеї, одна з експозицій якого присвячена рідній хаті Григорія Тютюнника. Учасник творчої майстерні по розробці літературно-краєзнавчого маршруту М.Заставська розповіла про оселю письменника. Музичний супровід забезпечила бандуристка Світлана Должко.

                                    

                                    

   Екскурсію у літературному музеї проводив автор проекту нової експозиції О.І.Неживий спільно з учнями Шилівської школи Анною Корнієнко, Олександром Кімликом, Сергієм Харченком, Ілоною Влох, Інною Мороз, Михайлом Бубликом, Станіславом Олефіром. Звучали вірші українських поетів пам’яті Григора Тютюнника.

                                                     

                                                    

                                                   

                                                   

                                                   

                                                   

                                                  

                                                 

Редактор газети «Ріднокрай» з м. Лубни, письменник О.Печора передав у дарунок портрет Григора роботи славетного майстра художньої вишивки Юрія Савки.

                                                         

                                                       

                                                         

 Потім сільський  голова Володимир Сивокінь, заступник голови районної ради Сергій Загорулько та ректор ПНПУ Микола Степаненко відкрили меморіальну дошку на будівлі колишньої школи, в якій навчалися брати Тютюнники:

                                    

                                

Після цього всі попрямували до Шилівського сільського клубу, де пройшли Всеукраїнські Тютюнниківські літературно-наукові читання, організатором і ведучим яких був О.І.Неживий. На початку заходу прозвучав унікальний запис: Григір Тютюнник читає «Три зозулі з поклоном». Це створило особливу атмосферу, ніби забезпечило ефект присутності ювіляра. Проникливо зазвучали улюблені пісні письменників-земляків у виконанні Н.Безвіконної, Т.Кащенко, Л.Скрипник та Н.Шершінь. Про роботу над проектом розповіла Н.В.Кірячок. Учасники читань ділилися спогадами, знайомили зі своїми науково-дослідницькими роботами, презентували вірші, присвячені Григору Тютюннику, дарували музеєві книги. Непідробний інтерес глядачів завоювали полум’яна промова доктора філологічних наук, професора, ректора ПНПУ М.І.Степаненка, одкровення П.П.Засенка, кіносюжет І.С.Дідик (Снарської). Сльози зворушення викликав вірш Інни Снарської, а виступи молодих поетів родом із Шилівки О.Пушка та Н.Бондар – почуття гордості за рідну землю, яка народжує талановитих людей.

Насамкінець учасники читань відвідали Зіньківську спеціалізовану школу І-ІІІ ступенів №2, у приміщенні якої навчався Григорій Тютюнник. Учасники т ворчої майстерні познайомили гостей зі своїми планами щодо створення літературного музею у м.Зіньків.

Відбулася апробація маршруту «Григорій та Григір Тютюнники: Стежками життя та творчості». Спільними зусиллями було багато зроблено для увічнення пам’яті славних земляків, але ще більше треба зробити. У планах – постійне проведення Тютюнниківських читань у Шилівці, завершення фільму, створення Державного літературно-меморіального музею братів Тютюнників, спорудження пам’ятника, повне видання творів Григора та повноцінне видання «Виру» Григорія, поновлення літературної премії ім. Тютюнників і розвиток нашого села як одного з важливих краєзнавчих центрів Полтавщини і всієї України.

Шилівка береже пам'ять про Тютюнників. Вона таїть у собі «вічну загадку любові» і дарує натхнення. Приїжджайте до нас, доторкніться до цієї загадки, щоб збагатитися духовно.

                                                          Учасник творчої майстерні по розробці літературно-краєзнавчого маршруту М.І.Заставська

                                          

Категорія: Мої статті | Додав: School (06.12.2016)
Переглядів: 562 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz